Alfréd Wetzler a partizáni

Cyklus podujatí k 70. výročiu napísania Správy Vrba – Wetzler.

 

25. apríla uplynie 70 rokov od dôležitého momentu nie len slovenských dejín. V tento deň dvaja mladí muži zo Slovenska spísali prvé svedectvo o hrôzach koncentračných táborov. Boli prví, ktorým sa podarilo z koncentračného tábora újsť a zároveň tento útek prežiť. Volali sa Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler.

Alfréd Wetzler, trnavský rodák, sa o pár mesiacov neskôr po začatí Slovenského národného povstania koncom augusta 1944 pridal k partizánom a zapojil sa tak do protifašistického odoboja. Viac ako mnohí iní si bol vedomí za čo sa vlastne bojuje. V osobe Alfréda Wetzlera sa nám tak prepája viacero aj dnes aktuálnych a dôležitých tém. Potrebujeme sa vyrovnať so svojou minulosťou, pochopiť ju a priznať si chyby.

Hlavnou osou programu je výstava ONI MY fotografa Šymona Klimana, ktorá bude od 1. do 25. apríla sprístupnená v Synagóge – centre súčasného umenia. Je to jeho prvá veľká samostatná výstava. Kurátorom je Fedor Blaščák, ktorý k výstave povedal:

Cyklus fotografických portrétov partizánov od Šymona Klimana je všeobecne známy vďaka jeho početným „partizánskym“ inštaláciám vo verejnom priestore Bratislavy, Košíc či Žiliny. Výrazná estetika čiernobielych portrétov v kombinácii s veľkými formátmi a demokratickosťou „umenia ulice“ dodáva pripomínaniu si hrdinov SNP osobitú energiu aj istú vážnosť, veď mnohé z vylepených fotografií ostávajú nepoškodené na múroch, v podjazdoch či na pilieroch mostov už niekoľko rokov.

Preniesť do galérie to, čo funguje dobre na ulici, je riskantný krok. Výstavou ONI MY Kliman naznačuje, že dôvody tohto kroku nie sú estetické, ale psychologické. Čo začalo partizánmi rokmi prerástlo do jeho záujmu o všeobecnejší problém pamäti, autor získal citlivosť k minulosti a bol vystavený potrebe vyjasniť si vlastné morálne postoje.

Výstava ONI MY je záznamom z objavovania novej citlivosti na politické dejiny krajiny cez osobné príbehy hrdinov, obetí aj kolaborantov.“

 

10. apríla sa uskutoční OMYL MENŠIEHO ZLA, rovnako v priestoroch Synagógy. V spolupráci s Historickým ústavom SAV prebehne od 17:00 séria krátkych prednášok s diskusiou a po nich približne o 19:00 projekcia dokumentárneho filmu o Mníchovskej dohode pod názvom Mier pre nášu dobu? (r. Otto Olejár a Ján Nemec, Veľká Británia, 1988, 100 minút).

Témy prednášok:
1. Jozef Tiso a židovská otázka na Slovensku v rokoch 1938-1945 ( PhDr. Ivan Kamenec, CSc.),
2. Deportácie Židov zo Slovenska v roku 1942 (Mgr. Ján Hlavinka, PhD.),
3. Aktivity ilegálnej “Pracovnej skupiny” na záchranu Židov (PhDr. Katarína Hradská, CSc.).

Po Veľkej noci bude program pokračovať 23. apríla o 19:00 projekciou dokumentárneho filmu Zabudnutí muži (r. Otto Olejár, Veľká Británia, 1992, 90 minút) o československých letcoch v službách RAF počas Druhej svetovej vojny.

Cyklus podujatí zavŕši SPOMIENKOVÝ VEČER NA ALFRÉDA WETZLERA, ktorý sa uskutoční v piatok 25. apríla so začiatkom o 19:00. Odpremietame na ňom dokumentárny film Útek z Osvienčimu (r. Alexander Dunlop, Veľká Británia/USA, 2008, 55 minút) a o Alfrédovi Wetzlerovi nám príde porozprávať Milan Richter, vydavateľ Wetzlerovho románu Čo Dante nevidel.

 

Projekt Alfréd Wetzler a partizáni pripravilo OZ Publikum.sk v spolupráci so združením SVK, Galériou Jána Koniarka a s podporou Mesta Trnava, Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, tlačiarne Bittner a Historického ústavu SAV. Ďakujeme i mediálnych partnerom Trnava-live.sk, My- Trnavské noviny, Trnavsko a .týždeň.

Alfréd Wetzler a partizáni