Hneď nazačiatku odpoviem, že výborne. Určite lepšie ako sme čakali, či dúfali. Divácka účasť bola tak akurát, pri väčšej by diskusia prebiehala ťažšie. Hostia diskusie boli nakoniec traja – vedúci kina Hviezda Michal Hutira, hovorca mesta a šéf kancelárie primátora Pavol Tomašovič a pani Kvetoslava Tibenská, podpredsedkyňa majetkovej komisie mestského zastupiteľstva. Navyše medzi divákmi sa objavili napríklad aj Peter Cagala, zamestnanec odboru vzdelávania, športu a kultúrny na mestskom úrade a poslanec Matej Lančarič.

Začali sme projekciou filmu Kino Svet. Táto dokumentárna snímka (okrem toho, že sme si od nej požičali názov podujatia) sa ukázala byť veľmi dobrý otvárak témy. Režisér Marek Janičík nás prekvapil svojou výrečnosťou a humorom, s divákmi mu to ide veľmi dobre. Po skončení diskusie sme na záver pustili aj jeho druhý film, Syzifos. Na túto projekciu ostala aj väčšina hostí.

No, najdôležitejšia pre nás bola v ten večer diskusia. Odzneli rôzne pozitívne vyjadrenia smerom ku kinu, hovorilo sa aj o tom, čo by sa mohlo ešte zlepšiť. Podľa mnohých reakcií sa nám podarilo prispieť k tomu, že názor kompetentných na kino sa mení na pozitívnejší. Našťastie sa kinu darí zlepšovať finančné výsledky a vyzerá to teda tak, že nateraz nie je zo strany mesta v ohrození. Plánujeme s kinom ešte výraznejšie spolupracovať, niekoľko nových vecí je už na stole.

Máme z toho ešte jedno ponaučenie. S mestom by sa mohlo oveľa intenzívnejšie diskutovať o „kultúrnej politike“. Víziu toho, ako to chceme musíme dať my a vy, nie úradníci a poslanci. Touto diskusiou sme názor v danej otázke vyjadrili.