Začiatok apríla roku 2018 priniesol otvorenie ďalšej zo série výstav v Kníhkupectve AF. V poradí šiesta výstava predstavila domácim divákom a návštevníkom kníhkupectva ukážku tvorby rodáčky z Trnavy, Dominiky Žákovej.

Autorka pripravila sériu desiatich malieb, ktoré vznikali v priebehu predchádzajúceho polroka a počas príprav na ňu. Menšie formáty v rozmeroch 50×70 cm sa stali platformou pre maliarsku realizáciu a stali sa prirodzenou reakciou na dlhšie trvajúci autorský projekt/výskum. Ten zahŕňal tvorbu kolekcie malieb a najmä prednášok na tému teória farby. Ukončenie tohto projektu a konečne „uvoľnenie“ z hlbokého sústredenia a dodržiavania istých pravidiel výskumu, vyústilo do uvoľnenej experimentálnej polohy jej tvorby. Výstava s latinským názvom Areolis germinis (v lat. klíčenie) sa stala metaforou k jej novej experimentálnej maliarskej polohe, v ktorej narába najmä so sprejmi, tušom, akrylovými farbami či skicami na kartóne, ktoré neskôr preniesla na plátno.

Umelecká tvorba Dominiky Žákovovej je charakteristická maľbou „hravých, farebných“ plátien, v ktorých strieda geometrické kompozície s abstraktnými. Jej prvé plátna netradičných kruhových rozmerov posunula ku klasickému obdĺžniku uvažujúc nad farebnými kombináciami a usporiadaním.

Areolis Germinis ©Dominika Chrzanová

Areolis Germinis ©Dominika Chrzanová

Vernisáž výstavy Areolis Germinis © Petra Adamková

Dominika Žáková (1988, Trnava) momentálne žije a pracuje v Bratislave. V rokoch 2007 – 2013 navštevovala katedru maliarstva na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Po ukončení štúdia v IV. ateliéri pod vedením prof. Ivana Csudaia získala titul Mgr. art. Samostatne vystavuje od roku 2009, kedy sa jej prvým výstavným miestom stala práve Trnava. Má za sebou štrnásť samostatných výstav ako na domácej scéne tak i v zahraničí.

Autor: Dominika Žáková
Kurátor: Dominika Chrzanová

Miesto: Kníhkupectvo AF
Vernisáž: 4. apríl 2018
Výstava prístupná do: 4. jún 2018