Prvá výstava, ktorú sme zorganizovali v rámci sprievodných podujatí festivalu spisovateľov Ypsalon počas novembra 2019, bola venovaná ilustráciám Kláry Štefanivočovej v Kníhkupectve AF. Zároveň išlo o našu poslednú výstavu v tomto priestore.

Výstava s názvom Čierna oslava priniesla do priestoru antikvariátu výber ilustrácií z rovnomennej knižnej predlohy. Tú autorka výtvarne spracovala v spolupráci so spisovateľom Michalom Hvoreckým, ktorý sa postaral o textovú časť. Kniha bola vydaná pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie vydavateľstvom ej.publishing. Čierna oslava je súčasťou projektu Nežný komiks, ktorý je sériou štyroch komiksov o Nežnej revolúcii.

Výstava prezentovala výber ilustrácií zo spomínanej knihy a bola komponovaná so zreteľom na pôvodné kresby, prvé nekolorované skice či komentáre k vznikajúcemu komiksu. Prezentované boli vo svojej originálnej podobe v jemných grafitových linkách na šedom pozadí, aby tak evokovali spomienky, ktoré sa stali takmer transparentnými. Okrem väčších formátov kresieb výstava prezentovala pôvodné skice vo forme tzv. storybook-u. Diela rozprávali dva príbehy. Prvým bol príbeh hlavnej hrdinky, študentky Jany dňa 16. novembra 1989 v Bratislave a druhým príbeh procesu jej práce na knihe.


Klára Štefanovičová (*1995) absolvovala Strednú priemyselnú a umeleckú školu v českom Hodoníne a aktuálne je študentkou ateliéru voľnej grafiky na VŠVU v Bratislave pod vedením prof. Róberta Jančoviča, akad. mal. Počas svojho vysokoškolského štúdia absolvovala dve stáže, jednu nich v Tokiu a druhú v anglickom meste Plymouth. Popri voľnej tvorbe sa venuje najmä komiksu, ilustrácii a grafickému dizajnu a svoju najväčšiu inšpiráciu čerpá práve zo svojho pobytu v Japonsku. Pre jej grafickú tvorbu je signifikantné opakovanie vzorov, tvarov a štruktúr či čiernobiela kresba. Komiks Čierna oslava, ktorý vyšiel tento rok v júli, je jej knižný debut.

Autor: Klára Štefanovičová
Kurátor: Dominika Chrzanová

Miesto: Kníhkupectvo AF
Vernisáž: 6. november 2019
Výstava prístupná do: 12. decembra 2019