November roku 2018 znamenal pre naše združenie zorganizovanie poslednej vernisáže v priestoroch Kníhkupectva AF. Po samostatnom dvojročnom projekte prišla na rad výstava ilustrácií, ktorá slúžila ako sprievodné podujatie 4. ročníka festivalu spisovateľov Ypsalon, ktorého hlavný program ste mohli vidieť v kultúrnom centre Malý Berlín.

Keďže bol pre nás November mesiacom knižným, tak rovnako aj výstava bola venovaná literatúre. Knižný debut ilustrátorky Adely Režnej s názvom Cukrové topánky sa stal hlavným motívom rovnomennej výstavy. Tá divákom predstavila 26 ilustrácií, ktoré pochádzajú z knižnej predlohy, no boli medzi nimi aj také, ktoré sa do publikácie nedostali. Všetky kresby boli zväčšené do rozličných veľkostí od rozmeru 17 cm až po 60 cm.

Námetom knižky Cukrové topánky bol príbeh o chlapcovi Cyrilovi, ktorý neposlúchol svojho starého otca a vydal sa na povalu hľadať čarovné a tiež nebezpečné cukrové topánky. Tie po obutí spôsobili, že sa celý dom premenil na sladkosti, ktorým malý Cyril neodolal. Príbeh o topánkach je príbehom poučným a vystríha čitateľa pred následkami pažravosti.

Tvorba ilustrátorky Adely Režnej je orientovaná prevažne na detského diváka. Venuje sa najmä knižnej ilustrácií a takisto býva častokrát autorkou textu. Najviac ju zaujíma svet zvierat a detí a aj preto sa pri tvorbe vlastných príbehov zameriava na posolstvo a ponaučenie. Pre jej tvorbu je charakteristické používanie pestrých farebných odtieňov a tiež pracuje s kolážou.
ADELA REŽNÁ (1992, Myjava) je ilustrátorka žijúca a pracujúca v Bratislave. V roku 2011 absolvovala ročné štúdium na Vyšší odbornej škole Václava Hollara v Prahe, kde navštevovala odbor Interaktivní grafika. V rokoch 2012-2018 navštevovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde študovala v Ateliéri ilustrácie a grafiky pod vedením prof. Dušana Kállaya.

V roku 2018 jej vyšiel autorský debut Cukrové topánky. Spolupracovala aj so združením Čierne diery, štúdiom Egreš či grafickým štúdiom Dve Lamy a i.

Cukrové topánky, výstava Adely Režnej © Petra K. Adamková

Cukrové topánky, výstava Adely Režnej © Petra K. Adamková

Autor: Adela Režná
Kurátor: Dominika Chrzanová

Miesto: Kníhkupectvo AF
Vernisáž: 13. november 2018
Výstava prístupná do: 13. január 2019