24. augusta 2019 sme po vyše roku a pol príprav otvorili výstavu šiestich slovenských výtvarných umelcov v Galérii Rantakasarmi v Helsinkách pod názvom Entrotopia 1.0. Výstava je súčasťou spolupráce našej organizácie Publikum.sk s Helsingin Teiteilijaseura (Helsinská asociácia umelcov).

Tento kooperatívny projekt je založený na dvoch kolektívnych výstavách a spoločnej publikácii, ktorá bude na ne nadväzovať. Po výstave v Helsinkách bude vo februári 2020 nasledovať výstava šestice fínskych umelcov v Synagóge – centre súčasného umenia v Trnave. Dôležitou rovinou projektu je spolupráca dvoch kurátorov, Villeho Laaksonena za Helsingin Teiteilijaseura a Dominiky Chrzanovej z Publikum.sk.

Koncept celého projektu je výsledkom ich spoločnej práce. Fínsky kurátor potom vyberal slovenských umelcov, a slovenská kurátorka fínskych.

Témou projektu je reakcia umelcov na utópiu a dystopiu. Utópia, tak nereálna a nedosiahnuteľná však v umeleckom projekte začína reálne fungovať v kontraste s pocitmi každodennej dystopie. V momente stretnutia opačných síl sa môžeme rozhodnúť veriť v samých seba a konečne zmýšľať v pozitívnom slova zmysle.
V názve projektu sa skrýva aj slovo entropia, t.j. fyzikálna veličina, ktorou sa meria neusporiadanosť. Chaos a poriadok, ideálny stav a deštrukcia, dve protichodné sily sa na výstave stretnú na jednom mieste a vytvoria nový stav bytia a novú realitu zvanú Entrotopia.

Fínsky kurátor Ville Laaksonen si pre výstavu Entrotopia 1.0 vybral týchto slovenských umelcov: Jaroslav Kyša, Michal Czinege, Jozef Pilát, Ema Lančaričová, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič a Kata Mach (in memoriam).Napriek tomu, že každý z vybraných umelcov pracuje v inom médiu a úplne odlišným spôsobom, spoločne sa snažili naplniť ideu a poslanie Entrotopie a vyskladať jedno živé dielo, prehovárajúce k divákom v cudzej krajine. Na výstave mala svoje zastúpenie priestorová inštalácia a maľby Michala Czinegeho, objekty potierajúce fyzikálne zákony od Jaroslava Kyšu, priestorové inštalácie a virtuálna realita Jozefa Piláta, fotografie a fotoinštalácie Emy Lančaričovej, keremické objekty a pyrografie od dvojice Mitríková a Demjanovič a napokon aj videoinštalácia a obrazy z dielne nebohej Katy Mach.

Zámerom výstavy bolo, okrem prezentácie slovenského súčasného umenia vo Fínsku, najmä vytvorenie pomyselného mostu medzi krajinami, ktorý preklenie nielen vzdialenosť, ale i kultúrne či spoločenské odlišnosti. V závere je možné vyhodnotiť istú spolupatričnosť a podobné nazeranie na svet aj napriek inému geografickému ukotveniu.

Autori: Jaroslav Kyša, Michal Czinege, Jozef Pilát, Ema Lančaričová, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič, Kata Mach (in memoriam)
Kurátori: Ville Laaksonen a Dominika Chrzanová

Miesto: Galleria Rantakasarmi, Helsinki
Vernisáž: 24. augusta 2019
Výstava prístupná do: 15. septembra 2019

Výstavu Entrotopia 1.0 z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu Fond na podporu umenia. S prepravou diel na výstavu významne pomohlo Slovenské veľvyslanectvo v Helsinkách.