V prvej polovici apríla 2019 sme sa po troch rokoch vrátili do Synagógy – centra súčasného umenia, kde sme otvorili výstavu mladého slovenského výtvarníka, Jozefa Piláta.

S ukážkou jeho tvorby sa mali diváci možnosť stretnúť už v úvode roka 2018, keď v rámci dvojročného výstavného projektu pripravil pre Kníhkupectvo AF výstavu s názvom Zlatá ratolesť.

Zámerom výstavy ŠuňaWood v Synagóge bolo oboznámiť širokú, ale najmä odbornú verejnosť s tvorbou umelca, ktorý sa po piatich rokoch pôsobenia v Poľsku vracia späť na Slovensko. Pre účel výstavy bolo vybraných niekoľko umeleckých diel realizovaných v rôznorodých médiách v rámci obdobia štúdia na Akadémii výtvarných umení vo Varšave. Prezentované boli veľkoformátové maľby a objekty, priestorové inštalácie a videoinštalácia. Okrem toho mali návštevníci Synagógy možnosť zažiť prechádzku vo virtuálnej realite, ktorú autor predstavil počas špeciálneho podujatia Noc múzeií a galérií.

Kľúčovými dielami výstavy boli dva priestorové objekty s názvom Mimézis umiestnené v hlavnej lodi synagógy. Vznikli ako priama reakcia na nelegálny výrub smrekového hája, ktorý na svojom pozemku kedysi zasadil umelcov pradedo. Inštalácie tvorené z netkanej textílie potlačenej kresbou dreva a kruhových obručí spoločne vytvorili efekt kmeňov stromov. Vertikálnym zavesením objektov do priestoru tak boli vyrúbané stromy opäť symbolicky vztýčené. Námetmi a spájajúcimi prvkami celej výstavy bolo drevo, les, príroda a najmä cykly v prírode a vesmíre, ktoré majú v Pilátovej tvorbe najväčšie zastúpenie.

ŠuňaWood_Komentovaná prehliadka © Petra K. Adamková
  

Jozef Pilát (*1992, Poprad). V rokoch 2013 – 2018 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Varšave na Fakulte maľby, kde navštevoval ateliér pod vedením prof. Wojciecha Zubalu. A neskôr Umenie vo verejnom priestore pod vedením prof. Miroslava Duchowskeho. V roku 2018 získal titul Mgr. art.

Počas štúdiu absolvoval výmenný študijný pobyt n Univerzite umení v Berlíne, kde navštevoval Fakultu maľby v ateliéri prof. Valeria Favré. V rokoch 2015 / 2016 získal grant Talentov novej Európy a v 2016 čestné uznanie v Celopoľskej študentskej súťaži – Ulica Themersonów. O rok na to v 2017 si odniesol Štipendium ministra kultúry a kultúrneho dedičstva v Poľsku.

Z médií:

Autor: Jozef Pilát
Kurátor: Dominika Chrzanová

Miesto: Synagóga – Centrum súčasného umenia
Vernisáž: 11. apríl 2019
Výstava prístupná do: 26. máj 2019