Tri mačiatka tety Mily, výstava ilustrácií Simony Čechovej

V prvej polovici novembra sme v priestoroch Kníhkupectva AF na Štéfanikovej ulici otvorili výstavu knižných ilustrácii, ktorá bola sprievodným programom druhého ročníka festivalu spisovateľov Ypsalon. Išlo zároveň o našu prvú výstavu v tomto priestore.

Výstava s názvom Tri mačiatka tety Mily predstavila tvorbu trnavskej ilustrátorky a grafickej dizajnérky Simony Čechovej. Prezentované boli ilustrácie z rovnomennej detskej knihy od spisovateľky Márie Lazarovej, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart v roku 2016.

Pre účely výstavy bol z knihy urobený výber 17 ilustrácií, ktoré sledovali chronologickú postupnosť príbehu. Pre lepšiu predstavivosť o podobe deja boli ilustrácie pod rámami doplnené tými úryvkami z textu rozprávky, ktoré sa k nim viažu. Autorkine kresby boli spracované v ich pôvodnej veľkosti a svojim drobnopisom, rovnako ako aj zvolenou farebnosťou ešte viac zvýraznili krehkosť ilustrácie ako takej.

Charakteristickou črtou tvorby Simony Čechovej je využívanie klasickej ceruzky, ktorá je jej prirodzená a evokuje detské obdobie. Celkovo sa ilustrátorka pri svojej tvorbe inšpiruje detským výtvarným prejavom.

Avšak neobmedzuje sa len na okruh detského diváka, ale dáva prednosť striedaniu rozličných tém a projektov. Medzi nimi spomeňme ilustrácie pre Visegrad Fund, Predsedníctvo EU, SGI, Wetransfer, OZ Prales, či Bratislavský knižný festival.

Tri mačiatka tety Mily, výstava ilustrácií Simony Čechovej
Tri mačiatka tety Mily, výstava ilustrácií Simony Čechovej Tri mačiatka tety Mily, výstava ilustrácií Simony Čechovej

Autor: Simona Čechová
Kurátor: Dominika Chrzanová

Miesto: Kníhkupectvo AF
Vernisáž: 10. november 2016
Výstava prístupná do: 10. januára 2017