11. augusta od 21:30 v átriu Mestského divadla v Levoči sa v rámci medzinárodného kultúrneho festivalu Dni Majstra Pavla uskutoční aj naše malé podujatie Dokumentárne Slovensko, v rámci ktorého odpremietame tri dokumentárne filmy. Okrem slovenskej produkcie ich spája aj to, že sa nedostali do našej kinodistribúcie. Ide však o zaujímavé diela, ktoré stoja za pozornosť.
Podujatie Dokumentárne Slovensko sme po prvýkrát pripravili v rámci festivalu Frejm v Trnave. Vtedy sa však odpremietalo viacero snímok.
Tentokrát budete mať možnosť vidieť tieto filmy:
Ja som bulvár (r. Peter Begányi)
2008, 31 min
Peter Begányi sleduje aktuálny stav, veľkú mieru vplyvu médií, najmä bulváru na obraz spoločnosti… Všetci sme ním zasiahnutí: osobnosti zo stránok, o celebritách píšuci novinári, či diváci – čitatelia „nových časov a plusiek“. Náš deň, posedenie na kávičke, pracovný rozhovor, domácu hádku ovplyvňuje – čo sa dnes stalo s tou a tou celebritou! V moderne poňatom, „neoslavnom“, pátrajúcom dokumente cez portrét ex-bulvárneho novinára Tomáša Holetza režisér mapuje, čo to bulvár vlastne je a prečo je taký žiadaný, či je práca bulvárneho novinára ako každá iná a ako skutočne dokáže ovplyvniť život. Dáva priestor osobnostiam, novinárom, moderátorkám, „celebritám“ kategórie A i B, ale i obyčajným ľuďom od novinového stánku… Ich prostredníctvom sa divák dozvie viac a fenoméne, ktorý charakterizuje dnešok.
Mesiac v nás (r. Diana Fabiánová)
2009, 74 min
Tento dokumentárny film rozpráva príbeh Diany, dievčaťa roky trpiaceho bolestivou menštruáciou, ktoré sa rozhodne pátrať po pôvode bolesti. Prostredníctvom dokumentu si kladie otázky, skúma príčiny problémov, trápenia a nachádza informácie a historické fakty, ktoré spochybňujú tradičné vnímanie menštruácie. Cez rozhovory s odborníkmi na celom svete, skúma hlbšie súvislosti v oblasti sociológie, kultúrnych noriem, zvykov, symboliky a podvedomia. Získané informácie sú zaujímavé, prospešné, miestami alarmujúce, no i zábavné a dotvárajú pestrofarebnú mozaiku sveta, a nielen toho ženského. Snahou dokumentu je teda bez predsudkov, s miernou iróniou a s humorom konštatovať, že s každou ľudskou bytosťou sa rodí nová príroda ,a že obrodzujúca sila ženského cyklu je vlastne nezvyčajným zdrojom energie pre celú ľudskú spoločnosť.
Cigarety a pesničky (r. Marek Šulík a Jana Kovalčíková)
2010, 50 min
Hudobný projekt AfterPhurikane Giľa je založený na dlhodobom muzikologickom projekte Jany Belišovej v rómskych osadách na Slovensku. Jana Belišová zozbierala stovky starodávnych rómskych piesní a následne zorganizovala workshop rómskych a nerómskych hudobníkov, ktorí sa pokúsili hudobne spolupracovať. Takto sa zrodil jedinečný multikultúrny projekt. Dokumentárny film zaznamenáva ďalšie týždenné stretnutie spevákov a hudobníkov vo Veľkom Slavkove, ktorí v auguste 2009 v miestnom evanjelickom kostole nahrávali piesne pre CD AfterPhurikane Giľa. Film prináša tejto hudbe nový rozmer reality, humoru a absurdnosti.