Let´s make a paradise together je náš prvý v zahraničí realizovaný projekt v oblasti výtvarného umenia. Pripravoval sa od jesene 2017 v spolupráci s ukrajinskou organizáciou Izolyatsia, ktorá v Kyjeve prevádzkuje kultúrno-kreatívne centrum IZONE.

Výstavný projekt Jozefa Piláta vychádza z jeho dlhodobého záujmu o rodnú obec Šuňava, ktorá bola takisto leitmotívom predchádzajúcej výstavy v trnavskej Synagóge – Centre súčasného umenia.

Tentoraz bol autor inšpirovaný krátkym filmom s názvom Obec plná vzdoru z roku 1969 (17 min.), z dielne režiséra Ladislav Koudelka, ktorý pojednáva o malej obci v úpätí Vysokých Tatier, ktorá je sužovaná režimom. Umelec vymýšla plán ako ju zachrániť a jediné útočisko pre jej obyvateľov ako i okolitú podtatranskú prírodu nachádza na Mesiaci. Vo svojom diele teda spája historické reálie s utopickým motívom, uchopiteľné s neuchopiteľným.

Ústredným dielom sa stáva priestorová inštalácia – kupola vytvorená z duší kolies traktora, pod ktorou je umelcova rodná obec chránená. Inštalácia odkazuje jednak na firmu Zetor, ktorá ako prvá na svete začala vyrábať traktorové kabíny a tie zamýšľa autor požiť ako družice a poslať do vesmíru. Druhý dôležitý aspekt, na ktorý autor prostredníctvom inštalácie poukazuje sú nepokoje, ktoré sa v roku 2014 diali na Maidane nezávislosti – jednom z námestí Kyjeva. Pneumatiky sa tu stali symbolom rebélie i záchranného plánu revolucionárov, ktorí ich hromadne zapaľovali. Rovnako ako Šuňava trpiaca pod nátlakom režimu a vlády musí opustiť Zem, tak i občania oblasti Donbasu na Ukrajine boli nútení sa zo svojej vlasti, terorizovanej vojnou a násilím odsťahovať.

Let's make a paradise together, Kyjev
Let's make a paradise together, Kyjev Let's make a paradise together, Kyjev

Autorov záujem o tvorbu virtuálnej a rozšírenej reality aplikoval aj v tejto výstave. Za pomoci špeciálnej aplikácie je možné naskenovať trackery, ktoré po zosnímaní zobrazia rozšírenú realitu – reliéf intravilánu obce Šuňava so svojim bezprostredným okolím umiesteným pod kupolou z duší ako i ďalšie 3D modely.

Tvorba Jozefa Piláta má viacero rovín, ktoré sa vzájomne prekrývajú, splývajú a preklápajú do jednej témy. Rezonuje uňho záujem o aktuálne spoločenské dianie.

Jozef Pilát (1992, Poprad). V rokoch 2013 – 2018 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Varšave na Fakulte maľby, kde navštevoval ateliér pod vedením prof. Wojciecha Zubalu. A neskôr Umenie vo verejnom priestore pod vedením prof. Miroslava Duchowskeho. V roku 2018 získal titul Mgr. art. Počas štúdiu absolvoval výmenný študijný pobyt n Univerzite umení v Berlíne, kde navštevoval Fakultu maľby v ateliéri prof. Valeria Favré. V rokoch 2015 / 2016 získal grant Talentov novej Európy a v 2016 čestné uznanie v Celopoľskej študentskej súťaži – Ulica Themersonów. O rok na to v 2017 si odniesol Štipendium ministra kultúry a kultúrneho dedičstva v Poľsku.

Videozáznamy:
Artist Talk s Jozefom Pilátom
Vernisáž výstavy

Autor: Jozef Pilát
Kurátor: Kateryna Filyuk (UA)

Miesto: IZONE Creative Community, Kyjev
Vernisáž: 29. júna 2019
Výstava prístupná do: 1. septembra 2019