Stručný prehľad aktivít OZ Publikum.sk v uplynulom roku:

Zorganizovali sme 27 podujatí z toho 22 priamo v Trnave a 5 v iných mestách – z toho 3 v Bratislave, 1 v Košiciach a 1 v Piešťanoch, resp. na tunajšom letisku počas festivalu Grape. Dokopy je to menší počet podujatí ako v roku 2011, bolo ich 33. Vtedy však bežal druhý ročník putovnej prehliadky krátkych filmov Kraťasy, čo nám výrazne zvýšilo „čísla“. Tento rok tak môžeme určite vnímať ako prínosný v oblasti kvality a pestrosti našej produkcie. Výrazne menej podujatí sme urobili aj mimo Trnavy, na ktorú sme sa zamerali a pripravili sme viacero nových lokálnych podujatí.

Našim rozsahom najväčším podujatím je už dlhodobo multimediálny festival Frejm, ktorý v termíne od 19. do 28. marca priniesol 60 hodín programu v sekciách film, fotografia, dizajn, hudba a literatúra. Je určený najmä študentom Fakulty masmediálnej komunikácie UCM, ale snažíme sa ho „vyviezť“ aj na ostatné fakulty a univerzity v meste. Uskutočnili sa pod nim aj ďalšie podujatia ako výstava fotografií FotoFrejm 3 v Západnom krídle Radnice a výstava plagátov Posterious.

Popri festivale sa uskutočnil aj koncert kapiel Dreamfield a Freebird v ArtKlube. Ešte predtým, koncom februára sme zorganizovali aj koncert jazzpopovej kapely Resistance. Boli to naše prvé hudobné koncerty.

TrailerWatch. Počas roka sme toto podujatie uskutočnili trikrát. V Trnave sa konalo 14. marca a 10. októbra. Samostatne sme tak divákov oboznámili s filmovými novinkami na jar-leto a jeseň-zimu. Zároveň 17. marca sme si prvý TrailerWatch zopakovali aj na AnimeShow v Bratislave.

Improliga. Pokračovali sme aj v súťaži divadelnej improvizácii a to už jej piatym ročníkom. 2. mája sa uskutočnili ôsme vydanie a 24. októbra deviate. Rozhodli sme sa o Improlige v Trnave nakrútiť aj dokumentárny film. Prvé nakrúcanie prebehlo počas poslednej Improligy a pokračovať budeme aj v budúcom roku. Chceme sa v ňom vrátiť aj k improligám, ktoré tu prebiehali v minulosti. Dokument následne zverejníme na internete.

Vo väčšom počte sme tento rok urobili aj celovečerné filmové podujatia v kine Hviezda. Začali sme druhým Večerom vojnových filmov, ktorý sa uskutočnil 7. marca. Nasledovali tri NOCivKINE. Popri viac-menej tradičných počas akademických semestrov, ktoré prebehli 25. apríla a 21. novembra, sa premiérovo uskutočnila aj Letná NOCvKINE, ktorá sa konala v predvečer štátneho sviatku SNP, teda 28. augusta. Bola určená primárne domácemu publiku a nie študentom. Ohlas bol skvelý, podujatie bolo vypredané a čo je hlavné, malo to výborný dopad na komunitu okolo podujatia.

PechaKucha Night. Rok 2012 bol tým rokom, keď sa tento formát a jeho dopady na Trnavu ukázali v plnej miere. Uskutočnil sa štyrikrát a to: 29. februára v ArtKlube, 9. mája v Malej Synagóge, 5. septembra v Synagóge a 28. novembra v novostavbe Kopplovej vily Galérie Jána Koniarka. Máme aspoň ten pocit, že sa naozaj začala v Trnave tvoriť umelecká komunita a darí sa nám postupne prezentovať aj mladých talentovaných lokálnych tvorcov. Badáme aj výrazný nárast divákov z Bratislavy. Citeľné to bolo najmä počas septembrového vydania, ktoré bolo venované grafickému dizajnu a špeciálne aj plagátovej tvorbe. Zúčastnila sa ho svetová špička grafického dizajnu – porota Trienále Plagátu Trnava 2012. S Galériou Jána Koniarka sme spolupracovali aj na ďalšom vydaní a do tretice v rámci tejto spolupráce prebehne aj prvá PechaKucha budúceho roka.

Formátom podobné podujatie k PKN je Ignite, ktorý organizujeme v Bratislave. Druhýkrát sa uskutočnil rovnako ako v minulom roku v KC Dunaj a to 11. apríla. Ďalšie vydanie sme už v tomto roku nezorganizovali, ale našli sme nového partnera, s ktorým budeme podujatie organizovať v nasledujúcom období. Ukázalo sa totiž pre nás komplikované organizovať Ignite v Bratislave na potrebnej úrovni bez dostatočného zázemia.

Uviedli sme niekoľko aj nových konceptov, v ktorých chceme dlhodobo pokračovať.

Kreatívny človek. Malé a pomerne nenáročné podujatie, či skôr cyklus má za cieľ predstaviť ľudí usídlených a pôsobiacich v Trnave, ktorí sa živia prácou v kreatívnom priemysle. Na jednej strane chceme aj takto ukázať Trnavu ako vhodné mesto pre rozvoj kreatívneho priemyslu a na druhej poskytnúť študentom a mladým ľuďom šancu stretnúť sa skúsenými odborníkmi. Prvýkrát sa táto beseda uskutočnila 17. októbra a hosťom bol priemyselný dizajnér a majiteľ reklamnej agentúry Rastislav Čeleďa. Periodicita podujatia bude dvakrát ročne.

Žarty bokom. Stand-up comedy show, ktorej úlohou je najmä poskytnúť ašpirujúcim komikom priestor nabrať skúsenosti pred živým publikom. Pre divákov je to podobne ako Improliga hlavne večer dobrej zábavy. 7. novembra dostali priestor piati komici, traja so skúsenosťami z Improligy a dvaja nováčikovia. V rovnakej zostave by sa na doskách pódia ArtKlubu mali objaviť aj počas jari.

Film21. Našou ambíciou do nasledujúcich rokov je venovať sa filmu na odbornejšej úrovni. Prvým podujatím so série, ktorá snáď bude dlhou a bohatou, bol trojdňový seminár s témou Ako prekročiť hranice, venoval sa teda distribúcii, propagácii a medzinárodnej spolupráci. V tomto roku sa bude konať druhý seminár o vývoji filmového projektu a niekoľko samostatných prednášok, či workshopov. V tomto a v budúcom roku budú podujatia v tejto sérii prebiehať v Košiciach, keďže ich robíme v spolupráci s EHMK Košice 2013 v rámci projektu Creative Industry.

Pripravili sme v Trnave aj niekoľko jednorázových podujatí. Uvažujeme, že by sme ich v budúcnosti organizovali vo väčšom počte.

Prednáška o grafickom dizajne: Fons Hickmann a Lourdes Zolezzi. Ďalšie podujatie v rámci spolupráce s Galériou Jána Koniarka. Prednášky dvoch významných svetových grafických dizajnérov, ktorý boli zároveň hostia práve prebiehajúceho Trienále Plagátu Trnava 2012.

Kino Svet. 100 podujatie v našej plnej produkcii. Významné však bolo aj samo o sebe. Išlo o verejnú diskusiu o kine Hviezda, ktorej sa zúčastnili vedúci kina pán Michal Hutira, šéf kancelárie primátora pán Pavol Tomašovič a podpredsedkyňa majetkovej komisie mesta pani Kvetoslava Tibenská. Medzi divákmi sme objavili aj ďalších poslancov, či zamestancov mestského úradu. Diskusiu otváral rovnomenný dokumentárny film režiséra Mareka Janičíka. Viac o výsledkoch diskusie tu.

Zapojili sme sa do nášho prvého medzinárodného projektu. Pod názvom Visegrad Shorts on Tour sa ukrývala stredoeurópska súťaž pre filmárov do 30 rokov. Prihlásených bolo viac ako 140 krátkometrážnych snímok. Šesť finalistov následne absolvovalo turné po štyroch mestách – Krakov, Praha, Bratislava a Budapešť. My sme zabezpečovali slovenskú časť projektu. V každom meste prebehla projekcia finálových filmov za účasti tvorcov a diváci mohli odovzdať svoj hlas v cene publika. Projekcia v Bratislave sa konala v KC Dunaj 16. apríla. Následne sme zorganizovali aj projekciu v Trnave a to 26. septembra. Kolekciu filmov sme ponúkli aj našim partnerským organizáciam v rámci Slovenska, a tak ju mohli vidieť aj diváci v Rožňave, Prievidzi, Liptovskom Mikuláši, Lučenci, Bardejove a v Topolčanoch (posledné z týchto projekcií sa uskutočnia v januári 2013).

Veľkú časť roka sme venovali projektu Slovak Short Cinema. Jeho cieľom je propagovať slovenské krátke filmy a ich autorov zahraničí. Za týmto účelom vznikla publikácia v anglickom jazyku ako špeciálne číslo magazínu World of Shorts, ktorý je pravdepodobne jediným časopisom v anglickom jazyku venujúcom sa výlučne krátkemu filmu. Naše číslo bolo venované slovenskej tvorbe a bude dostupné v printovej podobne a aj online zadarmo. Počas januára budú spustené aj rovnomenné kanály na videoslužbách Daazo.com a Vimeo.com, kde budú môcť záujemcovia nájsť to najlepšie zo slovenských krátkych filmov. Počas budúceho roka prebehnú aj špeciálne podujatia v hlavných mestách susedných krajín, počas ktorých sa budú premietať najlepšie slovenské kraťasy za účasti vybraných tvorcov. Pre nich budú zároveň pripravené stretnutia a diskusie s miestnymi režisérmi a producentmi. Orientovať to budeme na rozvíjanie cezhraničných kontaktov a koprodukčné spolupráce. Projekt vznikol v spolupráci s EHMK Košice 2013 a Daazo.com.

Aj v roku 2012 sme pokračovali vo vydávaní filmového magazínu CinemaView.sk. Teší nás pomerne stabilná a hlavne kvalitná redakcia. Publikovali sme dokopy 250 článkov. Popracovať musíme hlavne na tom, aby sme mali vyrovnanejšie výkony počas roka, čo by pomohlo samozrejme aj čítanosti. Rozbehla sa, tak trochu ťažkopádne, spolupráca so SME.sk, kde nám vyšlo niekoľko textov, najmä recenzií. Situácia je v tomto smere trochu komplikovaná, chceli by sme v budúcom roku pokračovať najmä v sérii článkov o nastupujúcej generácii slovenských filmárov.

Počas tohto roka sme sa zúčastnili aj troch zahraničných podujatí. Išlo o International Film Festival Summit v Paríži, Media Evolution Conference vo Švédsku a Titanic Film Festival v Budapešti, kde som sa konkrétne ja zúčastnil ako hosť diskusného panelu o situácii produkcie krátkych filmov v krajinách V4. Všetky tri podujatia boli veľmi dobrou príležitosťou získať nové kontakty a načerpať skúsenosti.

Za OZ Publikum.sk spracoval Michal Klembara.