TTTeleport, výstava Michaely Chmelíčkovej

V januári 2017 sme odštartovali samostatný výstavný program, ktorý v nasledujúcich dvoch rokoch prinesie do trnavského Kníhkupectva AF osem autorských výstav, na ktorých sa odprezentujú vždy nové výtvarné diela. Prvou z tejto série bola výstava grafickej dizajnérky a ilustrátorky michaely Chmelíčkovej.

Jej výsledkom bolo desať kusov ilustrácií, ktoré boli po prvýkrát predstavené práve na výstave, nakoľko vznikali špeciálne pre jej účel. Autorka, ktorá sa venuje primárne ilustrovaniu architektúry či krajinným výsekom vo veľmi zjednodušenej podobe, si za svoje námety zvolila architektonické dominanty mesta Trnava. Tieto výjavy boli však doplnené mnohými nereálnymi prvkami, vďaka ktorým ilustrácie nadobudli akýsi „surreálny“ rozmer. Tieto prvky sa v ilustráciách nachádzajú v podobe detailov, akými sú napríklad gigantické lízanky stojace v blízkosti cukrovaru či kaviareň na streche Domu kultúry a pod.

Kolekcia ilustrácií získala pridanú hodnotu aj vďaka krátkym textom, ktoré hovorili o histórii, zaujímavostiach, či o plne fiktívnych súvislostiach toho ktorého miesta, čo je už charakteristickou črtou Michalených „teleportových“ sérii tak, ako ich vytvorilia v predchádzajúcich rokoch a ktoré tiež poslúžili ako inšpirácia pre vznik tejto výstavy.

Michaela Chmelíčková sa narodila v roku 1985 v Bratislave, kde momentálne žije a tvorí. Je autorkou množstva zaujímavých projektov, medzi nimi napríklad vytvorenie vizuálnej identity pre festival súčasného umenia Biela noc. Rovnako je autorkou kompletnej identity galérie s kaviarňou Dot. počnúc interiérom, cez katalógy až po webovú stránku a mnoho iného. Jej tvorbu charakterizuje jednoduchosť, geometrickosť, tvarová štylizácia, pestrá farebnosť a hravosť s prvkami vtipu, ale aj nostalgie.

TTTeleport, výstava Michaely Chmelíčkovej TTTeleport, výstava Michaely Chmelíčkovej
TTTeleport, výstava Michaely Chmelíčkovej

Autor: Michaela Chmelíčková
Kurátor: Dominika Chrzanová

Miesto: Kníhkupectvo AF
Vernisáž: 24. januára 2017
Výstava prístupná do: 24. marca 2017