Zlatá ratolesť - plagát

V druhej polovici januára v roku 2018 sme sa opäť vrátili k nášmu dvojročnému výstavnému projektu, keď sme v priestoroch Kníhkupectva AF zorganizovali už piatu výstavu.

Jej názov je prevzatý z  významnej štúdie antropológa J. G. Frazera, ktorý pôsobil na prelome 19. a 20. storočia v Spojenom kráľovstve.
Výtvarník Jozef Pilát pripravil vôbec prvú priestorovú inštaláciu v spomínanom kníhkupectve.

Jej podoba bola inšpirovaná antickým príbehom o mýtickej zlatej ratolesti, ktorá nerástla ani na zemi, ani v nebi, ale na posvätnom strome a predstavovala symbolický kľúč k ceste do podsvetia. Tento strom rástol v tajomnom arícijskom lese obklopujúci jazero Nemi na úpätí Albánskej hory. Zlatú ratolesť z neho musel najprv ulomiť každý, kto sa sem vydal pokúsiť svoje šťastie a až potom sa mohol pustiť do boja s Kráľom lesa. Keď tohto kráľa premohol, stal sa on sám novým kráľom – vrahom a cesta do podsvetia mu bola otvorená. Starého kráľa zabil mladší sok a tento kolobeh bol udržiavaný na večnosť.

Zlatá ratolesť / Jozef Pilát
Zlatá ratolesť / Jozef Pilát
Zlatá ratolesť / Jozef Pilát

Umelec vytvoril konár posvätného stromu, na ktorom ratolesť rástla. Ten bol tvorený konštrukciou z kovových tyčí a obručí, ktoré boli doplnené desiatkami metrov zlatých nití. Spôsob uchytenia inštalácie pod stropom no najmä jej subtílnosť mala ešte väčšmi pripomínať krehkosť stromu a ratolesti. Samotnú zlatú ratolesť autor ponímal ako imelo, ktoré rovnako rastie vysoko v konároch stromov.
Dielo je navyše prestúpené číselnou symbolikou. Tri fragmenty konárov priamo odkazujú na Frazerove rozdelenie evolúcie do troch vekov: vek mágie, náboženstva a napokon vedy.

Zlatá ratolesť, no najmä snaha o jej získanie na úkor iného človeka, sa prenáša do dnešných čias a stáva sa metaforou našich skutkov a životov.

Jozef Pilát (1992, Šuňava) momentálne žije a  študuje vo Varšave. Navštevuje posledný ročník Akadémie výtvarných umení (ASP Warszawa Academy of fine arts) na katedre maľby pod vedením prof. Wojciecha Zubalu. V  roku 2017 získal Štipendium ministra kultúry a kultúrneho dedičstva Poľskej republiky. V roku 2017 sa zúčastnil na festivale umenia Biela noc v Košiciach, kde predstavil svoje dielo Mimézis. Pre rok 2019 pripravuje veľkú samostatnú výstavu v Synagóge – centre súčasného umenia v Trnave.

Autor: Jozef Pilát
Kurátor: Dominika Chrzanová

Miesto: Kníhkupectvo AF
Vernisáž: 23. január 2018
Výstava prístupná do: 23. marec 2018