SSCSSC

22. apríla sa uskutoční už tretie vydanie podujatia Slovak Short Cinema v priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave. Obe predchádzajúce podujatia a zároveň aj nami pripravená programová sekcia na festivale Cinemaforum mali pred varšavských publikom veľký úspech. Radi sa teda do hlavného mesta Poľska vraciame aj po štvrtýkrát.

Program je tentoraz zostavený z piatiych animovaných a dokumentárnych filmov:

1. Fongopolis (animovaný, r. Joanna Kožuch, 2013, 13 min)

Mladý huslista má zahrať životné sólo s filharmóniou mesta Fongopolis. Cestu za úspechom mu však nečakane skríži vlaková stanica. V chaose nápisov, reklám, svetiel a náhliaceho sa davu nedokáže nájsť cestu k správnemu nástupišťu. Ak chce stihnúť svoj vlak, musí sa zastaviť.

2. Štyri (animovaný, r. Ivana Šebestová, 2007, 16 min)

Príbeh filmu Štyri sa odohráva na sklonku jari 1937. Popoludnie dýcha nostalgickou atmosférou, obyvatelia ostrova sa prechádzajú po nábreží a očakávajú koncert populárnej speváčky. Prímorský vzduch sa mieša s parou lokomotív a škriekaním čajok. V tomto časopriestore sa pretínajú príbehy pilotky Hany, poštárky Evy, predavačky Lilith a speváčky Ariel. Všetky štyri sa stávajú súčasťou tragédie. Štyrikrát, zakaždým z pohľadu jednej zo žien, sledujeme priebeh nešťastia a zisťujeme, že hrdinky spája niečo oveľa mocnejšie ako obyčajná náhoda.

3. Viliam (animovaný, r. Veronika Obertová, 2009, 7 min)

Keď sa Viliam narodil, nebol ani šťastný a ani spokojný. Všetko mu bolo cudzie, až do chvíle, kým nedostal od rodičov ceruzku. Odvtedy celý čas iba kreslil a práve kreslenie sa preňho stalo jedinou radosťou ale aj náhradou reality.

4. Arsy-Versy (dokumentárny, r. Miro Remo, 2009, 23 min)

Film je životným príbehom matky a jej syna Luboša, ktorý otočil svet hore nohami. Ľuboš unikol zo sveta ľudí, aby žil v čo najväčšej symbióze s prírodou, odletel na planétu kde žijú len motýle – inteligentné bytosti. Svoju životnú energiu koncentrovanú s neuveriteľnou dávkou empatie vtesnáva do jeho amatérskej fotografickej a filmovej tvorby. Vrcholom jeho prírodnej fascinácie je jedinečný výskum netopierov. V komunikácií s fascinujúcim tvorom otočeným dolu hlavou sa pokúša o maximálne porozumenie medzi človekom a zvieraťom. Oporou v jeho bádaniach a živote mu vždy bola jeho mama. Tá má však dnes cez 70 rokov a tak sa prirodzene obáva o budúcnosť svojho syna. „Čo s tým deckom ďalej bude?“ vraví. Ľudia, ktorí ho „poznali“, si mysleli, že je blázon, ale len dovtedy kým nevideli film ARSY-VERSY. Teraz sú z toho oni blázni!

5. Toto nie je hra (dokumentárny, r. Dominik Jursa, 2014, 22 min)

Diváka filmom sprevádza 18 ročný Peter, ktorý založil domobranu. Rozpovie svoje dôvody a pohľad na súčasnú dobu. Je takýto človek a jeho organizácia hrozbou pre spoločnosť?