V stredu 2. septembra sa v Kopplovej vile Galérie Jána Koniarka na Zelenom kríčku uskutoční špeciálne vydanie podujatia PechaKucha Night Trnava, ktoré bude venované grafickému dizajnu. Zúčastnia sa ho aj členovia medzinárodnej poroty Trienále Plagátu Trnava 2015, ktorých si v tomto článku v krátkosti predstavíme.

Fínsky dizajnér Kari Piippo sa narodil v roku 1945 a vychodil Školu industriálnych umení v Helsinkách. Pracoval v reklame, no aj ako dizajnér na voľnej nohe. V roku 1987 si založil vlastné grafické štúdio, ktoré sa špecializuje na plagátový dizajn a ilustrácie. Počas svojej kariéry vytvoril ohromné množstvo plagátov pre divadlá, kultúrne inštitúcie či pre environmentálne organizácie. Pre jeho tvorbu je charakteristické, že sa spolieha na čisté farby a základné, dominantné tvary.

Fons Hickmann je nemecký grafický dizajnér, typograf, autor odborných publikácií a aj profesor komunikačného dizajnu. Okrem neho študoval aj fotografiu a filozofiu, vyučoval na viacerých univerzitách a v súčasnosti pôsobí ako profesor na berlínskej Univerzite umení. Jeho diela sú vystavené po celom svete. V roku 2012 mu Trienále plagátu Trnava udelilo významné ocenenie Master’s Eye Award.

Dizajnér, fotograf a maliar. Julo Nagy je naozaj všestranným absolventom VŠVU. Tú ukončil v 94-tom, vtedy založil svoje kreatívne a grafické štúdio Calder design community. Popri tom ďalších sedem rokov viedol ateliér 305 na Katedre vizuálnej komunikácie a od roku 2011 dva roky viedol aj asociáciu ilustrátorov ASIL. Venuje sa aj knižnej a voľnej grafike. Na svojom konte má mimoriadne veľa silných slovenských značiek. Nájdete tam napr. kníhkupectvá ArtForum a Martinus, firmu ESET, časopis .týždeň, galériu Nedbalka a aj logo pre Trnavčanom dobre známu kaviareň Thalmeiner.

Podrobnosti o podujatí a profily všetkých hostí nájdete na adrese:

https://www.facebook.com/events/1516872581936477/

PechaKucha Night je platforma, ktorá vznikla v Tokiu z iniciatívy dvoch architektov Astrid Kleinovej a Marka Dythama. V priebehu pár rokov sa rozšírila po celom svete. Myšlienkou podujatia je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov, a pritom prinútiť účinkujúcich rozprávať stručne a k veci, miesto toho, aby viedli dlhé monológy.

Podujatie PechaKucha Night Trnava pripravuje OZ Publikum.sk s podporou partnerov: Galéria Jána Koniarka, mesto Trnava, Trnava-live.sk a tlačiareň Bright.